2017. gadā LVAF projekta ietveros izstrādātās vadlīnijas

2017. gadā biedrība “Latvijas Radiologu asociācija” sadarbībā ar Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centru ir izstrādājusi vairākas radioloģijas nozarei nozīmīgas vadlīnijas (skatīt 5.1.-5.3. punktu). Vadlīnijas ir izstrādātas ar Latvijas vides aizsardzības fonda atbalstu projekta “Zināšanu pilnveide radiācijas drošībā” (reģ.Nr. 1-08/72/2017) ietvaros.

Vadlīnijas paredzētas ārstiem, kuri strādā slimnīcās un ambulatorajā aprūpē, lai efektīvāk izmantotu radioloģijas izmeklējumu sniegtās iespējas. To izmantošanas mērķis ir optimizēt izmeklēšanas stratēģiju un taktiku, samazināt neinformatīvus vai nevajadzīgus izmeklējumus un samazināt pacienta saņemto kopējo jonizējošā starojuma dozu.

Vadlīnijas ir veidotas ar nolūku palīdzēt ārstniecības iestādēm efektīvāk izmantot diagnostiskās radioloģijas izmeklējumu sniegtās iespējas, rūpējoties par pacientu (bērnu un vecāku) un personāla drošību, saglabājot augstu attēla diagnostisko kvalitāti, optimizēt izmeklēšanas stratēģiju un taktiku, samazināt neinformatīvus vai nevajadzīgus izmeklējumus un samazināt pacienta saņemto kopējo jonizējošā starojuma dozu. Vadlīnijas ir domātas dažādu specialitāšu ārstiem un struktūrvienību vadītājiem ārstniecības iestādēs.

Vadlīniju mērķis ir palīdzēt ārstniecības iestādēm organizēt un veikt radioloģisko manipulāciju sistemātisku pārbaudi vai pārskatīšanu, lai uzlabotu pacientu aprūpes kvalitāti un iznākumu. Klīniskā audita laikā jāveic strukturēta radioloģisko manipulāciju pārskatīšana un jāvērtē atbilstība labas klīniskās prakses prasībām, kā arī jāsalīdzina manipulācijas un rezultātus ar pieņemtajiem radioloģisko manipulāciju standartiem un, ja nepieciešams, jāpārveido prakse un jāizmanto jauni standarti. Pareizi un profesionāli veikts klīniskais audits ir efektīva metode radiodiagnostikas un radioterapijas izmeklējumu kvalitātes uzlabošanai. Vadlīnijas ir paredzētas ārstniecības iestāžu un radioloģijas struktūrvienību vadītājiem ārstniecības iestādēs, radiodiagnostikas un radioterapijas nodaļās u.c. struktūrvienībās, kur izmanto jonizējošo starojumu medicīnā.

Informatīvais materiāls “Kā iegūt pareizo attēlu manam pacientam”

Lai veicinātu Latvijas ārstu izpratni par atbilstošas radioloģiskās izmeklēšanas nozīmi, VVD RDC sadarbībā ar Latvijas Radiologu asociāciju nodrošinājis Eiropas radiācijas aizsardzības kompetento institūciju brīvprātīgās asociācijas HERCA sagatavoto informatīvā materiāla tulkojumu latviešu valodā.

Informatīvais materiāls ir veidots kā septiņu jautājumu komplekts, paredzēts ārstiem, kas nosūta pacientus uz radioloģiskās izmeklēšanas procedūrām. Jautājumu mērķis ir palīdzēt efektīvi izvēlēties atbilstošu radioloģiskās izmeklēšanas procedūru, vai izvēlēties alternatīvu metodi. Jautājumi palīdz arī komunicēt ar pacientu par radioloģisko izmeklēšanu.

Vadlīnijas paredzētas ārstniecības iestādēm, kurās veic izmeklējumus ar radiodiagnostiskām iekārtām. Vadlīniju mērķis ir skaidrot mūsdienīgu pieeju attiecībā uz individuālo aizsardzības līdzekļu lietošanu pacientiem radiodiagnostiskos izmeklējumos, veicināt izpratni par ieguvumiem un riskiem, ko rada individuālie aizsardzības līdzekļi, attīstīt radiācijas drošības kultūru. Vadlīnijas izstrādātas saskaņā ar radioloģijas jomā vadošo Eiropas organizāciju pamatnostādnēm un rekomendācijām. Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centrs izstrādājis vadlīnijas 2023. gadā sadarbībā ar biedrību “Latvijas Radiologu asociācija”, biedrību “Latvijas Radiogrāferu un radiologu asistentu asociācija”, biedrību “Latvijas Zobārstu asociācija” un biedrību “Latvijas medicīnas inženierzinātnes un fizikas biedrība”. 

Informatīvie materiāli pacientiem par individuālo aizsardzības līdzekļu lietošanu ārstniecības iestādēs:

Informatīvie materiāli (buklets un plakāts) paredzēti ārstniecības iestādēm, kurās veic izmeklējumus ar radiodiagnostiskām iekārtām. Šos palīgmateriālus ārstniecības iestādes var izmantot, izvietojot tos pacientiem pieejamās telpās. Šāda uzskatāmi apkopota informācija par mūsdienīgu pieeju attiecībā uz individuālo aizsardzības līdzekļu lietošanu pacientiem radiodiagnostiskos izmeklējumos veicinātu pacientu izpratni par ieguvumiem un riskiem, ko rada individuālie aizsardzības līdzekļi.

Informatīvie materiāli papildina “Vadlīnijas par individuālo aizsardzības līdzekļu lietošanu pacientiem ārstniecības iestādēs”, ko 2023.gadā izstrādājis Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centrs sadarbībā ar biedrību “Latvijas Radiologu asociācija”, biedrību “Latvijas Radiogrāferu un radiologu asistentu asociācija”, biedrību “Latvijas Zobārstu asociācija” un biedrību “Latvijas medicīnas inženierzinātnes un fizikas biedrība”.

VVD RDC vadlīnijas medicīniskajā apstarošanā

Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centrs izstrādājis vadlīnijas Nr. 5 "Pacientu radiodiagnostiskā apstarošanā saņemto dozu vērtēšana un analīze ārstniecības iestādēs" kā palīgmateriālu ārstniecības iestādēm (versija-2 apstiprināta 24.05.2022.). Vadlīnijas satur priekšlikumus, kurus ārstniecības iestādes var izmantot pacientu dozu novērtēšanā. Vadlīnijās iekļautas atsauces, tai skaitā uz starptautiskajiem dokumentiem un publikācijām.

Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centra vadlīnijas Nr. 6 "Diagnostikas standartlīmeņi radioloģiskajām procedūrām" (versija-5 apstiprināta 30.09.2024) satur priekšlikumus aktualizētajiem diagnostikas standartlīmeņiem, kurus ārstniecības iestādes var izmantot pacientu dozu novērtēšanā. Iepriekšējās vadlīniju versijās iekļautie priekšlikumi izstrādāti, pamatojoties uz Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centra 2018.-2020.gadā veikto pacientu dozu aptauju rezultātiem, kā arī Eiropas Komisijas (EK) un Starptautiskās Radioloģiskās aizsardzības komisijas (ICRP) publikācijām. Vadlīniju 2024. gada 30. septembra versija-5 aktualizēta saskaņā ar 2024. gadā Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centra veiktās pacientu dozu aptaujas rezultātiem. Aptaujas rezultātus analizēja Latvijas Medicīnas inženierzinātnes un fizikas biedrība, kas sadarbībā ar VVD RDC realizēja Latvijas vides aizsardzības fonda projektu Nr. 1-08/81/2023 "Latvijas diagnostikas standartlīmeņu izstrāde rentgenogrāfijā un datortomogrāfijā pediatrijai un kodolmedicīnā".

2019. gadā Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centrs veica papildus aptauju attiecībā uz pacientu saņemtajām dozām vēdera dobuma datortomogrāfijas izmeklējumos. Aptaujas dati apkopoti un salīdzināti ar Starptautiskās atomenerģijas aģentūras (SAEA) pētījuma rezultātiem un secinājumiem.

2020. gadā Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centrs veica aptauju attiecībā uz pacientu saņemtajām dozām mamogrāfijas izmeklējumos. 2021.gadā aptaujas dati tika apkopoti un noteikts standatlīmenis mamogrāfijas izmeklējumiem.

2020. gadā Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centrs veica aptauju attiecībā uz pacientu saņemtajām dozām koniskā staru kūļa datortomogrāfijas (CBCT) izmeklējumos zobārstniecībā. 2021.gadā aptaujas dati tika apkopoti un noteikti standatlīmeņi CBCT izmeklējumiem.

2022. gadā Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centrs veica aptauju attiecībā uz ārstniecības iestādēs veiktajiem klīniskajiem auditiem un pacientu dozu izvērtējumu rentgendiagnostikas, datortomogrāfijas un mamogrāfijas izmeklējumos pieaugušiem pacientiem Latvijā. Aptaujas rezultāti un secinājumi ietverti kopsavilkumā.

2023./2024. gadā Latvijas Medicīnas inženierzinātnes un fizikas biedrība sadarbībā ar Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centru (VVD RDC) realizēja Latvijas vides aizsardzības fonda projektu Nr. 1-08/81/2023 "Latvijas diagnostikas standartlīmeņu izstrāde rentgenogrāfijā un datortomogrāfijā pediatrijai un kodolmedicīnā". Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centra veiktās pacientu dozu aptaujā iesniegtos datus anonimizētā veidā analizēja Latvijas Medicīnas inženierzinātnes un fizikas biedrība, sagatavojot kopsavilkumus šādās izmeklējumu jomās:

  • rentgenogrāfijas izmeklējumiem pediatrijā;
  • datortomogrāfijas izmeklējumiem pediatrijā;
  • kodolmedicīnas izmeklējumiem (bērniem un pieaugušajiem).

Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centrs izstrādājis vadlīnijas Nr. 9, lai veidotu vienotas prasības pacientu izrakstīšanai no ārstniecības iestādes pēc terapeitiskām vai diagnostiskām manipulācijām kodolmedicīnā (apstiprinātas 16.12.2020.).