Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centrs sadarbībā ar VSIA “Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs” vēsturiski radioaktīvo priekšmetu nodošanas kampaņas ietvaros, no 2022. gada 10. augusta līdz 10. oktobrim, pirmo reizi Latvijā aicināja sabiedrību bez maksas nodot vēsturiski radioaktīvos priekšmetus drošai to apsaimniekošanai.
Kampaņas laikā sabiedrība tika informēta par to, kādi vēsturiskie priekšmeti var būt radioaktīvi, kādi ir iespējamie radiācijas riski, cilvēkam saskaroties ar šiem priekšmetiem, un kā pareizi rīkoties, ja šādi priekšmeti nonāk iedzīvotāju rīcībā. Latvijas iedzīvotāju izglītošana par radiācijas drošības jautājumiem arī turpmāk būs viena no VVD RDC prioritātēm.
Kampaņas ietvaros drošai apsaimniekošanai nodoti 322 vēsturiski radioaktīvi priekšmeti - 6 pulksteņi, 8 kompasi, 7 mēriekārtas vai to sastāvdaļas, 230 militāri vēsturiskie priekšmeti, 68 dūmu detektori, 5 radioaktīvi avoti:
- Kampaņas ietvaros pieņemti 68 dūmu detektori (RID-1 un RID-6M). Arī iepriekš, īpaši pēdējo divu gadu laikā, visvairāk konstatētie priekšmeti ir dūmu detektori un 20222.gadā līdz novembrim apsaimniekošanai jau ir nodoti 292 plutoniju saturoši dūmu detektori.
- Kampaņas ietvaros no iedzīvotājiem pieņemti 6 pulksteņi (kuģu pulksteņi, galda pulksteņi, modinātājpulksteņi), kuros ciparnīcu un rādītāju pārklāšanai izmantota radioluminiscējoša krāsa. Pieņemtajiem pulksteņiem atsevišķos gadījumos konstatēta arī nosmērētība, tātad pulksteņa korpuss zaudējis hermētiskumu. Krāsojums sāk nobirt un šīs sīkās mehāniskās daļiņas un putekļi nonāk cilvēka elpceļos ieelpojot, vai, nenomazgājot rokas, iekļūst organismā kopā ar pārtiku.
- Visvairāk kampaņas ietvaros pieņemti vēsturiski militārie priekšmeti, kuros arī izmantota radioluminiscējošā krāsa dažādu detaļu pārklāšanai, lai tumsā vai sliktā apgaismojumā šīs detaļas (slēdžu gali, rādītāji, skalas) būtu saskatāmas - 24 vadības paneļi, 40 aviācijas iekārtu detaļas, 48 slēdži, 118 mērskalas.
Kampaņā pieņemtajiem priekšmetiem VSIA “Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs” veica izpēti, nosakot divus parametrus, kas raksturo priekšmeta radioaktivitāti un arī bīstamību - dozas jauda un nosmērētība:
- Starp pieņemtajiem priekšmetiem lielākā dozas jauda nomērīta radioaktīviem avotiem, kas izvietoti uz lidmašīnas korpusa apledojuma kārtas biezuma noteikšanai, (pretapledojuma detektori) līdz 55 µSv/h, savukārt citam vēsturiski militāram priekšmetam - mērskalai ar rādija Ra-226 radioaktīvās krāsas pārklājumu līdz 27,5 µSv/h uz priekšmeta virsmas. Pieņemtajiem priekšmetiem dozas jauda 10 līdz 200 reizes pārsniedz dabīgā fona līmeni Latvijā (dabīgais fons Latvijā ir vidēji 0,1 µSv/h).
- Pieņemtos priekšmetus izpētot, 243 jeb 75% gadījumos konstatēta virsmas radioaktīvā nosmērētība (līdz 1,59 Bq/cm2 alfa (0,04 Bq/cm2 limits, no kura skaitās piesārņots priekšmets) un 0,95 Bq/cm2 beta (0,4 Bq/cm2 limits, no kura skaitās piesārņots priekšmets) tādiem priekšmetiem kā kuģa pulksteņiem, vēsturiski militāriem priekšmetiem un mēriekārtām. Šajos gadījumos palielinās bīstamība cilvēkam ieelpot radioaktīvās daļiņas, tādējādi piesārņojot organismu, arī vidi, piemēram, mājokli, mājdzīvniekus, apkārtni.
Priekšmeti tika pieņemti Radiācijas drošības centra telpās, kā arī vairākos izbraukumos pie iedzīvotāja, piemēram, Rīgā, Ikšķilē, Vecāķos, Kuldīgā. Vēl pieci priekšmeti (dažāda veida pulksteņi - rokas, modinātājs, galda) tika pārbaudīti, tajā skaitā, Valmierā, Madonā, Ventspilī, bet netika konstatēta paaugstināta dozas jauda, kas liecinātu par radioaktīvu vielu klātbūtni. Vienā gadījumā iedzīvotājs interesējās par priekšmeta (kuģa pulksteņa) iespējamo radioaktivitāti, bet nevēlējās nodot apsaimniekošanai, līdz ar to tika informēts par iespējamiem riskiem un drošības pasākumiem, lai pulksteni droši uzglabātu.
Vienlaikus kampaņas ietvaros iedzīvotāji pastiprināti interesējušies arī par citu bīstamu materiālu, piemēram, azbesta, šīfera, dzīvsudraba, elektroierīču apsaimniekošanu, par ko plašāka informācija atrodama www.skiroviegli.lv