2022. gada 1. februārī Latvijā uzsāka darboties depozīta sistēma dzērienu iepakojumam.
Depozīta sistēmā iespējams nodot stikla, plastmasas (PET) un metāla (skārdenes) dzēriena iepakojumu:
- Plastmasas (PET materiālu grupa) pudeles un skārdenes ar tilpumu no 0,1 līdz 3 l (neieskaitot):
- karbonizēti un nekarbonizēti bezalkoholiskie dzērieni (piemēram, minerālūdens, dzeramais ūdens, limonādes, enerģijas dzērieni, kafijas dzērieni, ledus tēja, sulas, nektāri, bezalkoholiskais alus), sīrupi;
- visu veidu alkoholiskie dzērieni.
- Stikla pudeles ar tilpumu no 0,1 līdz 3 l (neieskaitot):
- karbonizēti un nekarbonizēti bezalkoholiskie dzērieni (piemēram, minerālūdens, dzeramais ūdens, limonādes, enerģijas dzērieni, kafijas dzērieni, ledus tēja, sulas, nektāri), sīrupi;
- alus (ieskaitot bezalkoholisko);
- sidrs;
- alkoholiskie dzērieni ar alkohola saturu no 0,5 % līdz 15 % (piemēram, kokteiļi vai jauktie dzērieni (dzērienu maisījumi), kas satur raudzēto dzērienu vai spirtu, tai skaitā aromatizēti vīni, aromatizēti vīna dzērieni, aromatizēti vīna kokteiļi), izņemot vīnu, dzirkstošo vīnu un augļu vīnu.
Kā strādā depozīta sistēma Latvijā?
Depozīta maksa noteikta 10 centu apmērā par iepakojuma vienību. To iespējams saņemt, ja uz nododamā iepakojuma nolasāma speciālā atpazīstamības zīme, svītrkods vai kvadrātkods un iepakojums būs iztukšots.
Saņemot izlietoto dzērienu depozīta iepakojumu, iedzīvotājam atmaksās depozīta maksu bezskaidras naudas norēķinu veidā vai izsniegs čeku par atbilstošu summu. Vietās, kur depozīta iepakojumu pieņems manuāli, depozīta maksu varēs iegūt skaidrā naudā.
Kas Latvijā ievieš depozīta sistēmu?
2021. gada 14.janvārī Valsts vides dienests un SIA “Depozīta Iepakojuma Operators” noslēdza līgumu par depozīta sistēmas darbības nodrošināšanu Latvijā.
Līgums paredz, ka depozīta sistēmas operators nodrošinās sistēmas darbību septiņus gadus – līdz 2029. gada 31. janvārim.
Pēc depozīta sistēmas ieviešanas, Valsts vides dienests veiks operatora darbības uzraudzību un kontroli.