Ministru kabineta 2021.gada 28.janvāra noteikumi Nr.65 “Darbību ar jonizējošā starojuma avotiem paziņošanas, reģistrēšanas un licencēšanas noteikumi” kā priekšnosacījumu licences vai reģistrācijas apliecības saņemšanai jonizējošā starojuma avotu lietošanai nosaka eksperta atzinuma un saskaņota telpas plāna iesniegšanu.
Saskaņā ar noteikumu 16. punktu iesniedzējs jonizējošā starojuma avota izvietojuma montāžas plānu saskaņo ar sertificētu radiācijas drošības ekspertu vai medicīnas fizikas ekspertu, kā arī saņem sertificēta radiācijas drošības eksperta vai medicīnas fizikas eksperta atzinumu par to, ka telpas, ēkas vai teritorijas ekspluatācijas apstākļi atbilst jonizējošā starojuma avota ražotāja nosacījumiem, lai veiktu paredzētās darbības, un plānotās darbības ar jonizējošā starojuma avotu ir pamatotas un nerada tiešus draudus darbiniekiem, iedzīvotājiem un videi.
Jaunajos Ministru kabineta 2021. gada 29.jūnija noteikumos Nr.433 “Radiācijas drošības ekspertu un medicīnas fizikas ekspertu noteikumi”, kas stājas spēkā 2021.gada 1.jūlijā, noteikts eksperta atzinuma saturs, kā arī ekspertu pienākumi (tajā skaitā, konsultāciju sniegšana jonizējošā starojuma avotu lietotājiem).
Savukārt Ministru kabineta noteikumi Nr. 1284 "Darbinieku apstarošanas kontroles un uzskaites kārtība" nosaka jonizējošā starojuma avotu darba vietas monitoringa veikšanas kārtību.
Noteikumu 18. punktā noteikts, cik bieži jāveic darba vietas monitorings radioaktīvo vielu nesaturošiem jonizējošā starojuma avotiem (rentgeniekārtām), kuri tiek lietoti noteiktā telpā atbilstoši telpas plānam. Atbilstoši noteikumu 19. punktam šo monitoringu var veikt:
- akreditēta inspicēšanas institūcija;
- akreditēta laboratorija;
- radiācijas drošības un kodoldrošības eksperts, radiācijas drošības eksperts, medicīnas fizikas eksperts;
- vai darbu vadītājs, ja izpildītas noteikumu 19.6. apakšpunktos noteiktās prasības.
Noteikumu 20. punktā noteikts, cik bieži jāveic darba vietas monitorings radioaktīvo vielu saturošiem jonizējošā starojuma avotiem vai radioaktīvo vielu nesaturošiem jonizējošā starojuma avotiem (rentgeniekārtām), kuri tiek lietoti dažādās telpās bez noteikta telpas plāna, ārpus ēkām vai uzņēmuma teritorijas. Atbilstoši noteikumu 22. punktam šo monitoringu var veikt:
- akreditēta inspicēšanas institūcija;
- akreditēta laboratorija;
- radiācijas drošības un kodoldrošības eksperts, radiācijas drošības eksperts, medicīnas fizikas eksperts;
- medicīnas fiziķis;
- vai darbu vadītājs, ja izpildītas noteikumu 22.7. apakšpunktos noteiktās prasības.
Ministru kabineta 2014. gada 19.augusta noteikumi Nr.482 “Noteikumi par aizsardzību pret jonizējošo starojumu medicīniskajā apstarošanā” nosaka papildus pienākumus medicīnas fizikas ekspertam, kā arī medicīnas fizikas ekspertu nepieciešamās slodzes ārstniecības iestādēs.