Statuss:
Īstenošanā
LVAF logo

LVAF reģ. Nr. 1-08/87/2024 

Īstenotājs: Nodibinājums “Pasaules Dabas fonds”

Sadarbības iestāde: Valsts vides dienests (turpmāk – VVD).

 

Nepieciešamība izstrādāt brīvprātīgo instruktāžu noteikta Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas 13.12.2022. rīkojumā  Nr. 1-2/177 “Par Nacionālā rīcības plāna dzīvnieku glābšanai naftas piesārņojuma gadījumā jūrā un krastā apstiprināšanu” (turpmāk - rīkojums). Pasaules Dabas Fonds Latvijā ir atbildīgs par brīvprātīgo spēku apzināšanu, organizēšanu un apmācību, balstoties uz rīkojumu un   “Nacionālo rīcības plānu dzīvnieku glābšanai piesārņojuma gadījumā jūrā un krastā”. Projekta laikā izstrādātā brīvprātīgo instruktāža un atbalsta materiāli būs nozīmīgs ieguldījums, jo ne tikai nodrošinās sākotnējo apmācību, bet arī kalpos kā ilgtermiņa rīki, ko varēs izmantot atkārtoti.

Projekta mērķis - izstrādāt brīvprātīgo instruktāžu pirms dalības naftas noplūžu avāriju seku likvidēšanā un darbības instruktāžu/bukletus izmantošanai glābšanas darbu laikā, izstrādāt instruktāžas kārtību, veikt brīvprātīgo instruktāžas mācības.

Projekta plānotie rezultāti:

  1. Brīvprātīgo instruktāžas izstrāde;

Tiks izstrādāts instrukcijas kā rīkoties naftas noplūdes negadījumā, kad tiek piesaistīti brīvprātīgie. Tajās būs aprakstīts, kā tiek organizētas brīvprātīgo grupas, grupu struktūra, līderi, utt.; kā pareizi sagatavoties tīrīšanas darbiem (apģērbs, darba rīki); kā grupu vadītājiem novadīt dienas brīfingus un de-brīfingus; kā pareizi attīrīt naftu no dažādiem pamatiem; kā veikt ar naftas produktiem sasmērēto dzīvnieku savākšanu, sagatavošanu pārvešanai un nodošanu veterinārārstiem; ar ko un kā sazināties. Šīs instrukcijas tiks sagatavotas digitālā formātā, un tiks izsūtītas visiem brīvprātīgajiem, kā arī tiks drukātas un laminētas vairākas kopijas, lai varētu izmantot uz vietas naftas noplūdes negadījumos.

  1. Atbalsta materiālu izstrāde brīvprātīgajiem izmantošanai glābšanas darbu laikā;

No izveidotajām instrukcijām, tiks sagatavoti papildu materiāli, kas ir vieglāk uztverami, infografiku veidā, kas būtu piestiprināmi glābšanas vietās, gan apmācību laikā, gan reālas naftas noplūdes gadījumā. Šādu uzskatāmi rīcības plāni samazinātu iespēju pieļaut kļūdas apjukuma dēļ un palielinātu glābšanas darbu efektivitāti.

  1. Digitāla pārbaudes materiāla brīvprātīgo zināšanu uzturēšanai un atsvaidzināšanai izveide;

Ikgadējs tests, kas tiktu nosūtīts naftas noplūžu brīvprātīgajiem ar mērķi apzināt datubāzē esošo brīvprātīgo sagatavotību un zināšanas par rīcību šādā avārijas situācijā. Testa laikā būtu iespēja arī atsvaidzināt zināšanas, ja rīcības soļi ir aizmirsušies kopš apmācībām, kurās brīvprātīgais piedalījies.

  1. Brīvprātīgo instruktāžas teorētiskās daļas video;

Lai brīvprātīgie būtu sagatavoti īstam darbam negadījumu situācijās, ir nepieciešams veikt regulāras teorijas un praktiskās mācības. Šī projekta ietvaros tiks ierakstītas teorijas apmācības latviešu valodā, ko brīvprātīgie varēs skatīties gan pievienojoties šai brīvprātīgo grupai, gan arī ikgadēji, lai atsvaidzinātu savas zināšanas. Tiks ierakstīti četri īsi video (līdz 15 minūtēm katrs), par dažādām tēmām, ko brīvprātīgajiem vajag zināt par naftas noplūdes darbiem un viņu lomu tajos.

  1. Brīvprātīgo praktiskās daļas apmācības;

Praktisko mācību daļā, brīvprātīgajiem tiks mācīts kā pareizi saģērbties negadījumos, lai viņi neapdraudētu sevi un citus; kā pareizi savākt naftu krastā, kā pareizi notvert cietušos putnus un asistēt veterinārārstiem; kā vadīt brīvprātīgo grupas. Projekta laikā tiks rīkotas divas praktiskās apmācības naftas noplūžu brīvprātīgajiem. Viena no tām plānota piekrastē, naftas noplūdes simulācijā izmantojot neīstus putnus, bet otras praktiskās apmācības Rīgas Nacionālajā Zooloģiskajā dārzā.

Projekta īstenošanas termiņš: 2025. gada 31. oktobris.