radiācijas drošība
VVD: Starptautiskie eksperti izvērtējuši Latvijas progresu radiācijas drošības infrastruktūras stiprināšanā

Ar atzinīgu vērtējumu noslēdzies starptautiskais izvērtējums radiācijas drošības infrastruktūrai Latvijā. Novērtējumu veica Starptautiskā atomenerģijas aģentūra (SAEA). Vērtējot radiācijas drošības infrastruktūru, tika analizēta iedzīvotāju aizsardzība pret jonizējošo starojumu, darbinieku aizsardzība, pacientu aizsardzība medicīniskajā apstarošanā, kā arī vērtētas visas darbības jomas, kurās izmanto jonizējošā starojuma avotus, tajā skaitā, radioaktīvu materiālu transportēšana, radiācijas objektu demontāža un likvidēšana, radioaktīvo atkritumu pārvaldība, kā arī gatavība radiācijas avārijām.

“Radiācijas drošības nozare ir stingri uzraudzīta ne tikai vietējā mērogā, bet arī starptautiski. Ir gandarījums par paveikto darbu, kā ikdienas procesu pilnveidošanā, tā par paveiktajiem posmiem, kas palīdz atbildīgajiem dienestiem būt gataviem un zinošiem dažādu radiācijas avāriju gadījumā. Tāpat ir vērtīgi saņemt ekspertu ieteikumus par tiesību aktu prasībām, kas vēl būtu uzlabojamas”, par izvērtējuma rezultātiem stāsta Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centra (VVD RDC) direktore Dace Šatrovska.

Pirmo reizi tāda veida visaptverošs novērtējums Latvijā tika veikts 2019. gadā, savukārt no š.g. 13. līdz 18. oktobrim eksperti starpposma novērtējumā vērtēja progresu pirmreizējā novērtējuma rekomendāciju ieviešanā. Šajā starpposma novērtējumā piedalījās eksperti no Apvienotās Karalistes, Slovēnijas, Lietuvas, Grieķijas un Dienvidāfrikas Republikas, kā arī SAEA.

VVD RDC veiktais pašnovērtējums par rekomendāciju ieviešanu sakrīt ar starptautisko ekspertu novērtējumu. No 2019. gadā saņemtajām 23 rekomendācijām un 12 ieteikumiem - 22 tika novērtētas kā pilnībā izpildītas, 5 slēgtas, pamatojoties uz progresu un ekspertu pārliecību, ka rekomendācijas tiks pilnībā ieviestas, 8 palika atvērtas, ņemot vērā vēl plānotās izmaiņas tiesību aktos.

Pēc ekspertu vērtējuma, 2019. gadā saņemtās rekomendācijas, kas attiecas uz radiācijas drošības jomas politiku un stratēģiju, ir ieviestas veiksmīgi. Tāpat atzinīgi novērtēta VVD RDC integrētā vadības sistēma, tajā skaitā izcelta sistēma RDC darbinieku zināšanu pilnveidei.

Jonizējošā starojuma avotu uzraudzībā, eksperti atzinuši, ka rekomendācijas ir izpildītas, ievērojot arī 2021. gadā aktualizētos noteikumus darbību ar jonizējošā starojuma avotiem licencēšanai. Vienlaikus, 2025. un 2026. gadā, plānots pilnveidot prasības darbinieku aizsardzības optimizēšanai. Medicīniskās apstarošanas jomā eksperti atzinuši Latvijas paveikto par atbilstošu - gan dažādu vadlīniju izstrādi, gan sagatavoto noteikumu projektu par aizsardzību pret jonizējošo starojumu medicīniskajā apstarošanā, kas 2025. gadā aizstās esošos noteikumus.

Starptautisko ekspertu komanda novērtēja Latvijas paveikto radiācijas avāriju sagatavotībai un rīcībai šādu avāriju gadījumā, kā arī izskatīja noteikumu projektu un atzina tā atbilstību SAEA dokumentu prasībām, vienlaikus uzsverot nepieciešamību šos noteikumus arī oficiāli pieņemt, aizstājot esošos noteikumus.

Radioaktīvo atkritumu pārvaldības jomā paredzēts tuvākajos gados noteikumos iekļaut atsevišķas ekspertu norādītās prasības.

Eksperti novērtēja VVD RDC izstrādātās un publicētās vadlīnijas operatoriem dažādās jomās un slēdza rekomendācijas, kas noteica šo vadlīniju nepieciešamību.

Ievērojot tiesību aktos vēl ieviešamās rekomendācijas, VVD RDC turpinās sadarbību ar Klimata un enerģētikas ministriju, sniedzot priekšlikumus nepieciešamajām izmaiņām.

Starptautisko ekspertu novērtējums būs publiski pieejams VVD tīmekļa vietnē pēc tā saņemšanas no SAEA.

Šāds starptautiskais radiācijas drošības infrastruktūras novērtējumus Eiropas Savienības dalībvalstīs jāveic reizi 10 gados. Nākamais pilna apjoma starptautiskais novērtējums Latvijā būs 2029. gadā.

Informācija par starptautiskajiem novērtējumiem radiācijas drošībā ir pieejama: https://www.vvd.gov.lv/lv/zinojumi-radiacijas-drosibas-un-kodoldrosibas-joma.