zināšanas aicinājums vides aizsardzība
Kas jāņem vērā, iegādājoties zemes īpašumu tā apbūvei

Pirms īpašuma iegādes cilvēki primāri vēlas izpētīt, ko nozīmē dzīve konkrētajā apkaimē. Ar mērķi palīdzēt labāk orientēties šajā izaicinājumā, Valsts vides dienests (VVD) ir sagatavojis informatīvus materiālus, kuros izklāstīts, kas jāņem vērā, iegādājoties zemes īpašumu tā apbūvei, un kā veiksmīgai tai sagatavoties, lai novērstu potenciālos riskus. Informatīvajos materiālos apskatīti būtiskākie kritēriji: plūdu riska teritorijas, aizsargjoslas un ierobežojumi, vietas piesārņojums, aizsargājamas dabas teritorijas, blakus esošās piesārņojošās darbības, trokšņi un gaisa kvalitāte, kā arī piekļuve pie īpašuma.

“Iegādājoties zemes īpašumu tā apbūvei, svarīgi ņemt vērā vairākus būtiskus faktorus, kas ietekmēs ne tikai projekta īstenošanu, bet arī labsajūtu un dzīves kvalitāti tajā. Pirms lēmuma pieņemšanas, lai nepieredzētu nevēlamas situācijas un zemes īpašuma iegāde nesagādātu nepatīkamus pārsteigumus, ir svarīgi rūpīgi izprast un iedziļināties vairākos riskos, ko var slēpt zemes īpašuma iegāde,” uzsver VVD Atļauju pārvaldes direktore Daina Kalēja. 

Tāpat būtiski ņemt vērā, vai īpašums atrodas pilnīgi vai daļēji kādā aizsargjoslā, kur būtu aizliegta vai ierobežota būvniecība. Jāizvērtē arī piesārņojuma risks - vai zemes gabals vai apkārtējās teritorijas ir reģistrētas kā piesārņotas vai potenciāli piesārņotas vietas.

Vienlaikus jāpārbauda, vai izvēlētais zemes īpašums nav īpaši aizsargājama teritorija, kur būs ierobežota būvniecība. Piemēram, kāda aizsargājamā putna ligzdošanas vieta. Būtisks aspekts ir arī blakus esošās piesārņojošās darbības, tāpēc svarīgi pārliecināties, vai blakus neatrodas kāda ražotne vai atkritumu poligons. Attiecīgi, kas notiek vai notiks blakus teritorijās, tāpat arī jāņem vērā vēja faktors, ka tas varētu atnest piesārņojumu iecerētā zemes īpašuma virzienā. Trokšņi un gaisa piesārņojums arī ir risks, ja neiedziļinās, ka plānotais īpašums nav pārāk tuvu lielceļiem vai industriālām zonām, lidlaukiem. Ne mazāk svarīgi ir pārliecināties, vai arī piekļuve īpašumam ir likumīga, jo bez tās nebūs iespējams veikt apbūvi. Piemēram, vai zemesgabalam izveidota likumīga piekļuve (piebraucamais ceļš).

Šī informācija ir noderīga ikvienam, jo palīdz izvairīties no neparedzētām problēmām un papildus izmaksām nākotnē. Pareiza sagatavošanās uz izpēte ļauj veikt apzinātu un drošu investīciju, kā arī nodrošināt, ka apbūve būs saskaņota un veikta pēc noteikumiem, bez pārkāpumiem. Rūpīga plānošana un ekspertu konsultācijas ir atslēga uz veiksmīgu apbūves projektu.

Infografika: