VVD atgādina un aicina iedzīvotājus būt saprotošiem -  organiskā mēslojuma izkliedēšana uz lauksaimniecības zemēm var radīt īslaicīgu un labsajūtu traucējošu smaku, tomēr nav uzskatāma par vides pārkāpumu

Augusta otrā puse un septembra sākums ir laiks, kad notiek aktīva lauksaimniecības zemju mēslošana. Valsts vides dienests (VVD) aicina iedzīvotājus būt saprotošiem – lauksaimniecības darbības var radīt īslaicīgu, labsajūtu traucējošu smaku, tomēr tas nav uzskatāms par vides pārkāpumu, ja tiek ievērotas normatīvajos aktos noteiktās prasības. 

Ar mērķi ierobežot iespējamu smaku emisiju no lauksaimniecībā izmantojamajām zemēm, kūtsmēslus vai citu organisko mēslojumu izkliedēt atļauts jebkurā nedēļas dienā, bet to nedrīkst veikt svētdienās un valsts noteiktās svētku dienās. 

Ja rodas pamatotas aizdomas par normatīvajos aktos1,2 noteikto prasību neievērošanu:

  • svētdienās vai valsts noteiktās svētku dienās notiek mēslojuma izkliede un tā rezultātā tiek novērota labsajūtu traucējoša smaka, iedzīvotāji aicināti par to ziņot VVD, zvanot uz tālruni +371 26338800;

  • savukārt, ja mēslošanas līdzekļus izkliedē uz sasalušas, pārmitras vai ar sniegu klātas augsnes, kā arī netiek ievēroti noteiktie iestrādes laiki (proti, pakaišu kūtsmēslus un fermentācijas atliekas pēc izkliedēšanas iestrādā augsnē 24 stundu laikā, bet šķidros kūtsmēslus, vircu un separētu fermentācijas atlieku šķidro frakciju pēc izkliedēšanas iestrādā augsnē 12 stundu laikā), VVD aicina vērsties Valsts augu aizsardzības dienestā. 

VVD atgādina - mēslošanas līdzekļus neizkliedē uz pārmitras, sasalušas vai ar sniegu klātas augsnes. Īpaši jūtīgās teritorijās3, laikposmā no 20. oktobra līdz 15. martam neizkliedē nekāda veida kūtsmēslus un fermentācijas atliekas, bet zālājiem – no 5. novembra līdz 15. martam.

Mēslošanas līdzekļus izkliedē palienēs un plūdu riskam pakļautās teritorijās tikai pēc iespējamo plūdu sezonas beigām, ka arī mēslošanas līdzekļus neizkliedē vietās, kur tas ir aizliegts saskaņā ar normatīvajiem aktiem par aizsargjoslām un par īpaši aizsargājamām teritorijām.  

 

1Ministru kabineta 23.12.2014. noteikumi Nr. 834 “Prasības ūdens, augsnes un gaisa aizsardzībai no lauksaimnieciskās darbības izraisīta piesārņojuma”.  

2Ministru kabineta 25.11.2014. noteikumi Nr. 724 “Noteikumi par piesārņojošas darbības izraisīto smaku noteikšanas metodēm, kā arī kārtību, kādā ierobežo šo smaku izplatīšanos”.  

3 Īpaši jutīgo teritoriju robežas ir Dobeles, Jelgavas, Bauskas, Mārupes, Olaines, Ķekavas, Salaspils, Ropažu, Ādažu, Saulkrastu un Siguldas novada pašvaldības administratīvās teritorijas robežas, izņemot Bauskas novada Valles un Kurmenes pagasta, Siguldas novada Lēdurgas pagasta, kā arī Jelgavas, Rīgas un Jūrmalas valstspilsētas pašvaldības administratīvās teritorijas robežas.