Valsts vides dienesta Daugavpils reģionālā vides pārvaldes (VVD) un uzņēmuma ciešas sadarbības rezultātā panākta Viesītes novada notekūdeņu attīrīšanas iekārtu atbilstība vides prasībām. Tādējādi atrisināta kopš 2014. gada Viesītes novadā pastāvējusī situācija ar neatbilstošu notekūdeņu apsaimniekošanu. Ja vēl pirms diviem gadiem Viesītes notekūdeņos piesārņojošo vielu rādītāji bija pārsniegti vairākas reizes, tad tagad tie pilnībā atbilst normatīvajos aktos noteiktajām prasībām.
Pašvaldībai saņemot valsts aizdevumu, 2020. gada vasarā tika uzsākti Viesītes novada notekūdeņu attīrīšanas iekārtu būvniecības darbi. Šobrīd objektā uzbūvētas mūsdienu prasībām atbilstošas notekūdeņu attīrīšanas iekārtas, bet divas esošās notekūdeņu attīrīšanas iekārtas pārbūvētas par bioreaktoriem ar “klasisko” aktīvo dūņu sistēmu. Notekūdeņu attīrīšanas iekārtu teritorijā tapuši arī dūņu lauki ar nojumi. Tāpat uzbūvēta tehnoloģiskā ēka ar apstrādes iekārtām notekūdeņu mehāniskai priekšattīrīšanai pirms tālākas novadīšanas uz bioloģiskajām attīrīšanas iekārtām. Mehānisko priekšattīrīšanu šeit veic ar rotējošo režģi, ir ierīkots smilšu uztvērējs. 2021. gada 22. janvārī VVD izsniedza pozitīvu atzinumu par būves gatavību ekspluatācijai.
2014. gadā jau tika veikta Viesītes pilsētas notekūdeņu attīrīšanas iekārtu rekonstrukcija. Saņemot iesniegumu no būvuzņēmēja par notekūdeņu attīrīšanas iekārtu pieņemšanu ekspluatācijā, VVD sniedza negatīvu atzinumu, jo objektā nebija panākta atbilstoša notekūdeņu attīrīšana, ne arī ievērots tehnoloģiskais režīms. 2015. gadā, izskatot atkārtotu iesniegumu par NAI pieņemšanu ekspluatācijā, VVD konstatēja notekūdeņu attīrīšanas efektivitātes zināmus uzlabojumus, tomēr NAI stabila darbība netika panākta.
Lai ierobežotu neatbilstoši attīrītu notekūdeņu novadīšanu vidē, VVD uzdeva notekūdeņu attīrīšanas iekārtu operatoram SIA “Viesītes komunālā pārvalde” decentralizētus un koncentrētus notekūdeņus nogādāt un attīrīt citās operatora notekūdeņu attīrīšanas iekārtās, kuras nodrošina atbilstošu attīrīšanu. VVD veica regulāru šī objekta kontroli, uzraudzīja situāciju objektā un izdeva papildu rīkojumus, lai ierobežotu neattīrītu notekūdeņu novadīšanu vidē un uzlabotu notekūdeņu attīrīšanas iekārtu darbību.
Nepilnos sešos gados par dažādiem pārkāpumiem VVD ierosināja četras administratīvā pārkāpuma lietvedības (piemēroti sodi: 2800 EUR), izdoti trīs izpildrīkojumi ar piespiedu naudu. Tāpat desmitkāršā apmērā veikts dabas resursu nodokļa aprēķins par piesārņojošo vielu emisiju vidē virs Piesārņojošās darbības atļaujā noteiktā limita.
Lai panāktu atbilstību vides normatīvajām prasībām, VVD gan konsultē, gan veic kontroli. Šo pasākumu efektivitāte ir tieši saistīta ar uzņēmumu, pašvaldību spēju sadarboties ar VVD, lai apzinātu un pēc tam īstenotu resursietilpīgus pasākumus. VVD izveidojis paaugstināta riska NAI sarakstu. Kopumā Latvijā pēdējo gadu laikā VVD ir izdevies būtiski samazināt šo riska objektu skaitu – no 62 riska objektiem 2016. gadā tas sarucis līdz 31 riska objektam 2021. gadā.