No 11. līdz 13. oktobrim norisinājās Eiropas Komisijas Enerģētikas ģenerāldirektorāta rīkotā valsts vides radioaktivitātes monitoringa programmas Rīgā un tās apkārtnē pārbaude.
Pārbaude notika, lai pārliecinātos par vides radioaktivitātes monitoringa programmas Rīgā un tās apkārtnē atbilstību Eiropas Atomenerģijas kopienas dibināšanas līguma 35.panta prasībām, kas nosaka, ka dalībvalstis izveido struktūru, kas vajadzīga, lai patstāvīgi kontrolētu gaisa, ūdens un augsnes radioaktivitātes līmeni un nodrošinātu pamatstandartu ievērošanu.
Iepriekš šāda veida pārbaudes notikušas 2006. un 2014.gadā, veicot pārbaudi valsts līmenī. Šoreiz īpaša uzmanība tika pievērsta vides radioaktivitātes monitoringam Rīgā un tās apkārtnē, ietverot ne tikai ikdienā veikto vides radioaktivitātes monitoringu, bet arī gatavību veikt monitoringu radiācijas avārijās. Šobrīd gandrīz visās Eiropas Savienības dalībvalstu galvaspilsētās ir veiktas šādas pārbaudes.
Latvijā par vides radioaktivitātes monitoringa veikšanu ir atbildīgi VSIA “Latvijas vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs”, Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centrs (VVD RDC), Pārtikas un veterinārais dienests, Veselības inspekcija. Latvijā vides radioaktivitātes monitoringu veic saskaņā ar Vides monitoringa programmu 2021. – 2026.gadam, kas izstrādāta pamatojoties uz Vides politikas pamatnostādnēm 2021. – 2027.gadam.
VVD RDC veic gaisa aerosolu radioaktivitātes un apkārtējās gamma starojuma ekvivalentās dozas jaudas monitoringu. Ar monitoringa datiem un detalizētāku vides radioaktivitātes monitoringa programmas īstenošanas aprakstu iespējams iepazīties: https://www.vvd.gov.lv/lv/parskats-par-vides-radiacijas-monitoringa-rezultatiem.
Pēc pārbaudes tiks sastādīts ziņojums, kurā tiks sniegtas rekomendācijas, lai uzlabotu vides radioaktivitātes monitoringa programmu un tās īstenošanu. Iepriekšējos gados veikto pārbaužu ziņojumi pieejami: https://energy.ec.europa.eu/topics/nuclear-energy/radiation-protection/radioactivity-environment/verifications-radiation-monitoring-eu-countries_en