Valsts vides dienests 2021. gadā īstenoja apjomīgu programmu radioaktivitātes novērtēšanai koksnes kurināmajam un koksnes pelniem, kas rodas sadedzināšanas iekārtās. Kopumā veiktas 37 pārbaudes dažādos valsts reģionos sadedzināšanas iekārtās un uzņēmumos, kas ieved koksni Latvijā. Pārbaudes tika veiktas sadedzināšanas iekārtās, kuras saņēmušas A un B kategorijas atļaujas piesārņojošo darbību veikšanai, kā arī C kategorijas piesārņojošo darbību iekārtās.
Programma tika īstenota, ievērojot jauno regulējumu par radiācijas drošības nosacījumiem koksnei, kas ievesta Latvijā no citas valsts, un arī pelnu apsaimniekošanai atbilstoši Ministru kabineta 2020. gada 15. septembra noteikumiem Nr. 576 “Prasības aizsardzībai pret jonizējošo starojumu, ko izraisa radionuklīda cēzija 137 saturs koksnē, kas ievesta Latvijā no citas valsts” (stājās spēkā 2021. gada 1. aprīlī).
Paņemti 70 koksnes kurināmā (šķeldai un granulām) un pelnu paraugi, veicot cēzija Cs-137 radioaktivitātes noteikšanu akreditētā laboratorijā (53 koksnes paraugi un 17 pelnu paraugi). Pelnu paraugos netika konstatēts radioaktivitātes pārsniegums, kas neļautu pelnus apglabāt atkritumu poligonā. Tikai vienā gadījumā pelnos radioaktivitāte pārsniedza to līmeni, kas neļauj pelnus izmantot lauksaimniecībā.
Pārbaužu laikā tika pievērsta uzmanība ievestās koksnes citās valstīs izsniegto radioloģisko pārbaužu dokumentu saturam un sniegtas konsultācijas sadedzināšanas iekārtu operatoriem, skaidrojot to, kam būtu jāpievērš uzmanība saistībā ar ievestās koksnes kurināmā un pelnu radiācijas drošības prasībām.
Aktivitātes īstenotas ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu pasākuma (projekta) “Gaisu piesārņojošo vielu emisiju un radioaktivitātes novērtējums no sadedzināšanas iekārtām” (Reģ. Nr. 1-08/214/2020) ietvaros.