Valsts vides dienests, lai panāktu izstrādāto derīgo izrakteņu ieguves vietu laicīgu rekultivēšanu, ir uzsācis objektu apzināšanu, kuros izstrāde varētu tuvoties noslēgumam. Ir sagatavots informatīvs materiāls uzņēmējiem un pašvaldībām par derīgo izrakteņu ieguves vietu rekultivācijas kārtību un prasībām. Ar šo materiālu var iepazīties Valsts vides dienesta mājas lapā.
Viens no zemes dzīļu izmantošanas veidiem ir derīgo izrakteņu ieguve. Latvijā ieguve tiek veikta atklātā veidā, tas ir, norokot platību, kurā atrodas derīgie izrakteņi. Līdz ar to, ieguves vieta šajā platībā tiek pilnībā izmainīta. Lai derīgo izrakteņu ieguves vietu varētu izmantot arī pēc ieguves pabeigšanas, tā būtu droša cilvēkiem un iekļautos apkārtējā ainavā, šo teritoriju nepieciešams rekultivēt atbilstoši turpmāk paredzētajam izmantošanas veidam. Rekultivācijas veidu un rekultivācijas gaitu uzrauga pašvaldība.
Valsts vides dienests vērš uzmanību – pēc derīgo izrakteņu ieguves pabeigšanas gada laikā ir jāuzsāk platību rekultivācija (ja rekultivācija netiek veikta vienlaicīgi ar ieguvi) atbilstoši turpmākajam izmantošanas veidam un darbu veikšanas kārtībai.
Ja derīgo izrakteņu ieguves vieta netiek rekultivēta, to ne tikai nevar atgriezt saimnieciski aktīvā izmantošanā, bet arī tiek radīti nevēlami apstākļi turpmākai nekontrolētai ieguvei vai platību neatļautai izmantošanai, tai skaitā, atkritumu nelikumīgai uzkrāšanai (norakšanai). Kā arī izmanītās platības nav iespējams lietderīgi izmantot (meža audzēšanai, lauksaimniecībai, rekreācijai) un tās var būt bīstamas videi vai cilvēkam.
Latvijā pēdējo 20 gadu laikā derīgo izrakteņu ieguvei ir izsniegtas aptuveni 1000 bieži sastopamo derīgo izrakteņu atļaujas un 300 zemes dzīļu izmantošanas licences. Ne katrā atradnē notiek aktīva ieguve, tomēr ik gadu derīgo izrakteņu ieguve notiek vairāk kā 500 atradnēs.
Daļa no atradnēm jau ir izstrādātas vai, ņemot vērā ieguves īpatnības, derīgo izrakteņu ieguve kļuvusi ekonomiski neizdevīga vai tehniski neiespējama un ieguve vairs netiek veikta. Daļa atļauju vai licenču vairs nav spēkā un ieguve ilglaicīgi pārtraukta. Pēc Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra datiem pēdējos septiņos gados ir rekultivētas tikai 37 derīgo izrakteņu ieguves vietas.