Valsts vides dienesta ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga, kā arī Lielrīgas reģionālās vides pārvaldes un VVD Operatīvā koordinācijas centra un Zvejas kontroles departamenta vadība 2021. gada 10. jūnijā apmeklēja Rīgas Brīvostu un tikās ar Rīgas brīvostas pārvaldnieku Ansi Zeltiņu un citām ostas vadošajām amatpersonām. Vizītes laikā puses vienojās ciešāk sadarboties operatīvai informācijas apmaiņai avāriju gadījumos, īpaši naftas piesārņojuma situācijās ostas akvatorijā, kā arī noslēdza vienošanos par sadarbību vides aizsardzības jomā.
Rīgas Brīvostas teritorijas apskates laikā, puses pārrunāja vides prasības bīstamo un piesārņojošo kravu apritei ostā, īpašu uzmanību veltot jautājumam par pienākumu lielākajiem termināļu operatoriem izveidot smaku un gaistošo organisko savienojumu (GOS) emisiju monitoringa sistēmu, līdz 2021.gada 31.decembrim nodrošinot tiešsaistes datu pārraidi arī uz Brīvostas kapteiņa dienestu un Valsts vides dienestu. Atbilstoši likuma Par piesārņojuma un 04.02.2020. Ministru kabineta noteikumu Nr.77 “Rīgas brīvostas noteikumi” prasībām līdz šī gada beigām operatoriem, kas Rīgas ostā pārkrauj naftas produktus un dažādus ķīmisko vielu maisījumus, no kuriem veidojas GOS emisijas, vairāk kā 200 000 tonnu gadā, jāierīko kravas izgarojumu emisijas kontroles sistēmas, kas nodrošina šo veselībai kaitīgo tvaiku savākšanu. Spēkā būs arī stingrākas prasības attiecībā pieļaujamo smaku koncentrāciju uz mazuta pārkraušanai. Ja termināļu operatori nenodrošinās jauno prasību ievērošanu, Valsts vides dienests pārskatīs izsniegtās atļaujas un samazinās pieļaujamos pārkraušanas apjomus, būtiski ierobežojot uzņēmumu darbību.
Tāpat puses pārrunāja arī plānotās izmaiņas kuģa radīto atkritumu un piesārņoto ūdeņu pieņemšanas jomā. Lai atvieglotu un vienkāršotu līdzšinējo sistēmu kuģu atkritumu pieņēmējiem, Valsts vides dienests īsteno projektu par kuģa radīto atkritumu un piesārņoto ūdeņu pieņemšanas elektroniskās sistēmas (KAUPS) izstrādi, kas noslēgsies šā gada rudenī. Ar šīs sistēmas palīdzību kuģu radīto atkritumu pieņēmēji Latvijas ostās varēs elektroniski iesniegt informāciju par atkritumu pieņemšanas faktu, to veidu un daudzumu, pilnībā atsakoties no papīra veidlapām. Informācija būs operatīvi pieejama arī Valsts vides dienestam, lai savlaicīgi reaģētu un veiktu risku analīzi par iespējamiem draudiem un pārkāpumiem. Līdz ar to uzlabosies arī Latvijas ostās nodoto kuģu atkritumu uzraudzība un atkritumu plūsmas kontrole.