Valsts vides dienesta (VVD) ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga 2021. gada 19. augustā reģionālajā vizītē Vidzemē klātienē iepazinās ar kokapstrādes un mēbeļu ražošanas uzņēmuma SIA “AVOTI SWF” un SIA “DIMDIŅI” īstenotajiem pasākumiem darbības radītās ietekmes uz vidi samazināšanā.
“Latvijā ražošanas uzņēmumiem ir ļoti atšķirīgs redzējums par nepieciešamību ievērot vides prasības – no formālas pieejas, pēc iespējas ieguldot minimālus resursus savas darbības radītās ietekmes uz vidi samazināšanai, līdz mūsdienīgai izpratnei par vides aizsardzību kā uzņēmuma korporatīvo vērtību," pēc vizītes atzina VVD ģenerāldirektore.
E.Baklāne-Ansberga atzinīgi novērtēja kokapstrādes un mēbeļu ražošanas uzņēmuma SIA “AVOTI SWF” paveikto, ne tikai formāli izpildot vides prasības, bet arī iedzīvinot vides aizsardzību kā vienu no uzņēmuma korporatīvajām vērtībām un saistot produktu kvalitāti ar ieguldījumiem savas darbības ietekmes uz vidi samazināšanai.
"Gandarījums redzēt, ka uzņēmums paplašinot savu darbību, vienlīdz līdzvērtīgi iegulda resursus vides jomā. Šāda pieeja palielina uzņēmuma produktu kvalitāti gan produktu gala lietotājiem, gan ļauj sekmīgāk konkurēt par pasūtījumiem starptautiskā mērogā,” atzīmēja E.Baklāne-Ansberga.
Pretēja izpratne šai pieejai novērojama SIA “DIMDIŅI” darbībā, kas ilgstoši nespēj ievērot vides prasības un piesārņo vidi ar neattīrītiem vai daļēji attīrītiem ražošanas notekūdeņiem. Kopš 2019. gada VVD ir veicis regulāri veic pārbaudes šajā uzņēmuma, gan plānveida, gan reaģējot uz saņemtajā sūdzībām. Visos gadījumos vides inspektori ir konstatējuši uzņēmuma nespēju nodrošināt ražošanas notekūdeņu atbilstošu apsaimniekošanu.
Uzņēmuma darbības rezultātā, novadot nepietiekoši attīrītus ražošanas notekūdeņus, regulāri tika traucēta Lizuma ciema notekūdeņu attīrīšanas iekārtu darbība. Vēl divos gadījumos VVD konstatējis, ka neattīrīti ražošanas notekūdeņi tikuši izlieti uz lauka, tā piesārņojot vidi. VVD vairākkārt uzņēmumu arī administratīvi sodījis par konstatētajiem pārkāpumiem un nespēju VVD noteiktajos termiņos panākt darbību atbilstoši vides prasībām. Lai arī šobrīd ir rasts īstermiņa risinājums uzņēmumam radīto ražošanas notekūdeņu apsaimniekošanai, uzņēmumam ir pienākums turpināt darbu pie pasākumiem situācijas risināšanai ilgtermiņā.