Lai samazinātu barības vielu noplūdi augsnē un ūdenstecēs visā biogāzes ražošanas procesa laikā, kā arī veicinātu barības vielu otrreizējo izmantošanu un pārstrādi, tiek īstenots Interreg projekts “Ilgtspējīga biogēnu pārvaldība biogāzes ražošanā”, kur Valsts vides dienests (VVD) veiks aktivitātes, lai uzlabotu biogēnu pārvaldību biogāzes ražotnēs.
VVD speciālisti projekta laikā veiks biogāzes staciju apsekojumus un novērtēs pašreizējo situāciju attiecībā uz barības vielu pārvaldību biogāzes ražotnēs. Tiks izvērtēts esošais normatīvais regulējums, apkopoti labās prakses piemēri no citām valstīm – Somijā, Zviedrijā un Vācijā, kā arī izstrādāti attīstības priekšlikumi ilgtspējīgai biogāzes ražošanai. Galvenais uzdevums ir izstrādāt pārvaldības un regulatīvās pamatnostādnes ilgtspējīgai biogāzes ražošanai.
Pamatnostādnes būs saistošas visam Baltijas jūras reģionam, savukārt katrā projekta dalībvalstī – Somijā un Latvijā – tiks izstrādāti atsevišķi, individuāli papildu dokumenti. Latvijas vajadzībām tiks sagatavotas vienotas prasības biogāzes ražotnēm.
Kopā visa projekta laikā ir plānots uzlabot barības vielu pārvaldību un samazināt barības vielu noplūdes no vismaz 30 projekta teritorijā esošām biogāzes stacijām – Latvijā un Somijā, kā arī veicināt ilgtspējīgu barības vielu pārvaldību nākotnē plānotājās stacijās.
Latvijā Zemgales reģions ir nozīmīgākā lauksaimniecības teritorija, tajā ir vislielākā biogāzes staciju koncentrācija, taču šī teritorija ir noteikta kā pret nitrātiem jutīga zona, ņemot vērā tajā esošo lielo skaitu valstiski nozīmīgu ūdensteču. Šī iemesla dēļ projekta ietvaros plānots izstrādāt Zemgales reģiona barības vielu izplatības karti un barības vielu pārvaldības plānu.
Tā kā projekta galvenais uzstādījums ir veicināt biogāzes ražošanas procesa ilgtspējību no ūdensteču aizsardzības viedokļa, projekta ietvaros veiks analīzi par notekūdeņu izmantošanas alternatīvām biomasā, kā arī aplūkots aprites ekonomikas iespējas ar notekūdeņiem saistītas biomasas izmantošanā.
Projekta vadošais partneris ir Džona Nurminena fonds no Somijas un projekta partneri: Valsts vides dienests, Latvijas Biogāzes asociācija, Dienvidrietumu Somijas ekonomiskās attīstības, transporta un vides centrs un Somijas Biocikla un biogāzes asociācija.
Šī gada 10.septembrī plānots pasākums, kur tiks aicināti pārstāvji no iesaistītajām organizācijām, biogāzes ražotāji un citi interesenti. Par pasākuma formātu lems augustā, atkarībā no tā brīža situāciju valstī saistībā ar Covid-19 un ierobežojumiem.
Projekts tiek īstenots ar Eiropas reģionālā attīstības fonda finansējumu Centrālā Baltijas jūras reģiona programmas 2014-2020 ietvaros un tā kopējais budžets ir 1 349 411,72 EUR.