Jaunumi

2020.gada novembrī skolēni no Špoģu, Vaboles un Zemgales vidusskolām Daugavpils novadā veica radona gāzes koncentrācijas mērījumus dažādās skolas telpās. Mērījumi veikti, piedaloties nodibinājuma “O fonds” projektā* “Apaļš kā pūpols!” sadarbībā ar Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centru (VVD RDC). 

Skolēni projekta laikā veica radona gāzes koncentrācijas mērījumus skolas puspagrabstāva un pirmā stāva telpās, apkopoja informāciju un izveidoja prezentāciju par radona gāzi un mērījumu veikšanu. Mērījumi tika veikti ar aktīvajām iekārtām, tās izvietojot no vienas līdz trīs dienām katrā telpā. Papildus Vaboles vidusskolas skolēni veica sabiedriskās domas izpēti par to zināšanām par Radona gāzi un tās ietekmi. VVD RDC nodrošināja mērījumiem nepieciešamās mēriekārtas, veica veikto mērījumu nolasīšanu un analīzi, kā arī prezentāciju izvērtēšanu. Apkopojot datus, par uzvarētajiem tika atzīti Vaboles vidusskolas skolēni. 

Atgādinām, ka 2016.gadā VVD RDC īstenoja plaša mēroga nacionālo novērtējumu**, veicot radona gāzes mērījumus 447 mājsaimniecībās un konstatējot vidējo koncentrāciju - 74 Bq/m3 (Eiropas reģionā vidējā koncentrācija ir 98 Bq/m3). Savukārt 2017.gadā VVD RDC veica radona koncentrācijas novērtējumu 197 uzņēmumu/iestāžu 243 ēkās, konstatējot: 1) vidējo koncentrāciju 75 darba vietu ēkās – 47 Bq/m3; 2) vidējo koncentrācija 97 skolu (vispārējās pamatizglītības un vidējās izglītības iestādēs) ēkās – 90 Bq/m3; 3) vidējo koncentrāciju 71 pirmskolas izglītības iestāžu ēkās – 67 Bq/m3.

 

Radons ir inerta radioaktīva gāze bez krāsas un smaržas, kas caur augsni un ēku konstrukciju nepietiekami blīvām vietām ieplūst iekštelpās. Vienlaikus radons ir dabiskais starojuma avots, kas veidojas neatkarīgi no cilvēka darbības un dod apmēram 50% no vidējās gada dozas, ko cilvēks ikdienā saņem no jonizējošā starojuma avotiem. Galvenais radona gāzes avots ir zemes dzīles, tas nāk no kristāliskā pamatklintāja iežiem vai nogulumiežiem, piemēram, māla. Radons ir iežos esošā dabīgā urāna (238U) sabrukšanas ķēdes produkts. Cilvēka organismā radona gāze nonāk, to ieelpojot kopā ar gaisu, vai arī iedzerot ūdeni ar tajā izšķīdušo radona gāzi. Mazs radona daudzums organismam nekaitē, taču ilgstoša liela radona daudzuma iedarbība uz organismu veicina tajā nevēlamas izmaiņas, galvenokārt elpošanas un gremošanas orgānu sistēmā. Radona negatīvā ietekme ievērojami lielāka ir smēķētājiem, radot papildu risku saslimt ar elpošanas orgānu slimībām. 

*Papildus informācija par projektu pieejama O fonds mājaslapā - https://ofonds.lv/novembris-radona-gaze/

**Papildus informācija par radona gāzes novērtējumu mājsaimniecībās un publiskās ēkās pieejama VVD mājaslapā - https://www.vvd.gov.lv/kontrole/radona-gazes-kontrole/