Sabiedrība aktīvāk piedalās vides pārkāpumu atklāšanā; 2024. gadā VVD saņēmis vairāk nekā 7 700 ziņojumus par vides pārkāpumiem

Valsts vides dienests (VVD), aizvadītajā 2024. gadā, saņēmis vairāk nekā 7700 iedzīvotāju ziņojumus par iespējamiem vides prasību pārkāpumiem, tajā skaitā mobilajā lietotnē "Vides SOS", kurā ikviens ātri var paziņot VVD par pārkāpumiem pret vidi, saņemts par 13% vairāk ziņojumu nekā 2023. gadā, kas norāda par sabiedrības pieaugošo aktivitāti un atbildību vides aizsardzības jautājumos.

2024. gadā iedzīvotāji ir ziņojuši par dažādiem vides pārkāpumiem, zvanot uz Vides SOS tālruni 2684 reizi, Vides SOS mobilajā lietotnē ziņojot 4594 reizes un sūtot 486 e-pasta vēstules.

Nemainīgi arī šogad saņemto ziņojumu TOP 5 jomas ir :

  • Neatļauta atkritumu apsaimniekošana un piegružošana;
  • Gaisa piesārņošana ar putekļiem un smakām;
  • Neatļauta zveja un makšķerēšanas noteikumu pārkāpšana;
  • Piesārņojošo darbību uzņēmumu pārkāpumi;
  • Ūdens piesārņojums.

„Saņemto ziņojumu nozīme ir ļoti būtiska, jo tie ļauj VVD savlaicīgi identificēt un novērst vides pārkāpumus, kas negatīvi ietekmē apkārtējo vidi un cilvēku veselību.  2024. gadā, VVD inspektori, apsekojot norādītās vietas, par kurām iedzīvotāji ziņojuši, identificēja vides pārkāpumus aptuveni 40,5% gadījumu, kas ir ievērojams uzlabojums salīdzinājumā ar 2023. gadu, kad tika saņemti vien aptuveni 30% pamatoti ziņojumi. Pateicoties iedzīvotājiem, VVD spēj operatīvāk rīkoties un atklāt reālus vides pārkāpumus, kas palīdz radīt efektīvāku vides uzraudzību, novēršot negatīvās ietekmes uz vidi,“ norāda VVD ģenerāldirektors Andris Ķēniņš.

Visaktīvāk iedzīvotāji ziņojuši Rīgā un Pierīgas teritorijā: Ādaži, Jūrmala, Ķekava, Mārupe, Ogre, Olaine, Ropaži, Salaspils un Sigulda, visbiežāk VVD saņemot informāciju par iespējamu neatļautu operatoru darbību, vides prasību neievērošanu un gaisa piesārņojumu.

Lietotnē "Vides SOS" aptuveni 64% no ziņojumiem bija saistīti ar vides piegružošanu, tostarp sadzīves atkritumiem, nolietotām riepām un būvniecības atkritumiem, kas liecina par neatļautu atkritumu izgāšanu kā nozīmīgu problēmu. Gandrīz 21% ziņojumu tika nodoti VVD inspektoriem, bet pārējie tika nodoti atbilstoši kompetencei pašvaldībām un citiem sadarbības partneriem, kas nodrošina vides pārkāpumu novēršanu.

VVD izsaka pateicību tiem iedzīvotājiem, kuri aktīvi ziņo par iespējamajiem pārkāpumiem un iesaistās vides noziegumu atklāšanā. VVD arī turpmāk aicina, pamanot negodprātīgu rīcību pret vidi, ziņot VVD zvanot uz Vides SOS tālruni +371 26338800, vai izmantojot Vides SOS mobilo aplikāciju. Pirms izmantot lietotni, jāpārliecinās, ka viedtālruņos ir lejupielādēta jaunākā pieejamā lietotnes versija (Google Play vai App Store).