2021. gada 13. martā Liepājas ostas 40. piestātnē notika organiskā mēslojuma kravas (aptuveni 4000 tonnas) pārkraušana no kuģa uz automašīnām. Darbus veica piestātnes operators SIA “Laskana” (operators). Lai samazinātu šīs piesārņojošās darbības iespējamo ietekmi, Valsts vides dienests (VVD) šai darbībai izvirzījis stingrus nosacījumus. Operators pirms un kravas pārkraušanas laikā izpildīja visus VVD piesārņojošas darbības atļaujā izvirzītos nosacījumus, lai veiktu drošu organiskā mēslojuma pārkraušanu un samazinātu iespējamās ietekmes.
Lai uzraudzītu pārkraušanas procesu un to kā operators ievēro piesārņojošas darbības atļaujā izvirzītos nosacījumus, darbu uzsākšanas brīdī vides inspektori veica pārbaudi objektā.
Pirms kravas pārkraušanas Liepājas ostā tika uzstādīts elektroniskais smaku deguns, kas nepārtrauktā režīmā mērīja smaku intensitātes līmeni. VVD tika nodrošināta nepārtraukta pieeja elektroniskā smaku deguna monitoringa datiem tiešsaistes režīmā.
Organiskais mēslojums no kuģa tilpnes tika krauts ar hidraulisko iekrāvēju, kurš aprīkots ar greiferkausu. Organiskā mēslojuma pārkraušanai no kuģa tilpnes līdz kravas automašīnas iekraušanas vietai tika pārklāta ar brezentu, kas pasargāja no iespējamā nobiruma nonākšanas ūdenī vai uz piestātnes seguma. Pārkraušanas procesā tika iesaistītas 40 kravas automašīnas, kas nodrošināja nepārtrauktu kravas pārkraušanu.
Iedzīvotāju sūdzības par smaku traucējumiem organiskā mēslojuma pārkraušanas laikā VVD netika saņemtas. Elektroniskais smaku deguns nefiksēja līknes kāpumu, kas liecinātu par smaku pastiprināšanos. Operators elektroniski reģistrēja pārkraušanas darbības uzsākšanu. Pie nelabvēlīgiem laika apstākļiem divas reizes tika pārtraukta kravas pārkraušana, kas tika fiksēts žurnālā. VVD tika nodrošināta pieeja šiem datiem tiešsaistes režīmā. Lai pārliecinātos, ka kraušanas darbi ir apturēti, VVD inspektori ieradās piestātnē un konstatēja, ka faktiskā situācija atbilst žurnālā fiksētajai.
Pēc VVD rīcībā esošiem dokumentiem (pārdošanas pavadzīmes) šīs kravas importētājs ir SIA “Grīnis”. Krava pēc izkraušanas tika nogādāta 3 zemnieku saimniecībām un 3 sabiedrībām ar ierobežotu atbildību – Durbes, Skrundas, Priekules un Jelgavas novados.