Šī gada 3. oktobrī, Valsts vides dienesta (VVD) ēkā Rīgā, Rūpniecības ielā 23, norisinājās noslēguma pasākums semināru ciklam “Vides prasību ievērošana mazo hidroelektrostaciju darbībā. Problemātika, iespējamie risinājumi”. Semināru cikla ietvaros izveidotā diskusija starp HES īpašniekiem, ekspertiem un uzraugošajām iestādēm ir nozīmīgs solis virzienā uz pilnveidotām attālinātās ūdens līmeņu uzraudzības sistēmas izstrādes un ekoloģiskā caurplūduma noteikšanas metodēm, kuru mērķis ir uzlabotu hidroelektrostaciju darbības uzraudzību un samazinātu to ietekmi uz vidi.
VVD sniedza pārskatu par mazo HES kontrolēm 2023. gadā, kā arī vērtējumu par saņemtajām sūdzībām un uzsāktajiem administratīvajiem procesiem. VVD eksperti norādīja, ka esošā sadarbība ar HES īpašniekiem no vienas puses vērtējama, kā pozitīva – no 2023. gadā veiktajām 176 kontrolēm, tikai 8% kontroles noslēgušās ar uzsāktiem administratīvā pārkāpuma procesiem, vienlaikus nepieciešami uzlabojumi sadarbībā ar HES īpašniekiem, asociāciju vides prasību ievērošanas nodrošināšanā, kā arī DRN aprēķinu precizitātē un citās konstatētajās neatbilstībās HES darbībā.
Semināru laikā tika izskatītas vairākas būtiskas tēmas:
- vides prasību ievērošana mazo HES darbībā;
- ūdens līmeņu svārstības HES lejas bjefā;
- HES kā šķēršļi zivju migrācijai un dabas resursu nodokļa izmantošana kā motivācijas rīks vides problēmu risināšanai u.c.
Sadarbības sanāksmēs pārrunāta attālinātās reāllaika ūdens līmeņu uzraudzības sistēmas ieviešana, kuras mērķis ir uzlabot uzraudzības precizitāti un samazināt HES ietekmi uz vidi.
VVD un ekspertu secinājumi
Svarīga atziņa no semināru cikla bija, ka HES īpašnieki īpaši novērtēja iespēju tikties ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) un BIOR ekspertiem. Lai gan diskusijas vasaras gaitā brīžiem izvērtās karstas, tomēr noslēgumā tika secināts, ka tās bija vērtīgas, lai pārrunātu un diskutētu par dabas aizsardzības un ekonomisko vajadzību savienošanu kopēja mērķa vārdā. Seminārā tika apspriesta esošā ekololoģiskā caurplūduma aprēķināšanas metode un pretstatīta LVĢMC projekta LIFE IP Goodwater projekta ietvaros izstrādājamā jaunās ekoloģiskā caurplūduma aprēķināšanas metodei, secinot, ka jaunā pieeja var palīdzēt efektīvāk nodrošināt upju ekoloģiskās prasības, bet HES īpašnieki izteica arī iebildumus jaunās metodes izmantošanai, sakarā ar to, ka pastāv riski ar šīs metodes izmantošanu aprēķināt ekoloģisko caurplūdumu lielāku, nekā tas ir dabiski upei. Līdz ar to, potenciāli nepieciešami uzlabojumu jaunajā formulā.
Seminārā tika arī apspriestas VVD funkcijas un sadarbības iespējas ar HES operatoriem, uzsverot, ka VVD pilda savus kontroles pienākumus saskaņā ar spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem. VVD izprot mazo HES īpašnieku bažas, vienlaikus atzīmē, ka normatīvajo aktu un dabas resursu nodokļa regulējuma jautājumi risināmi politiskā līmenī.
Semināru cikla iesaistītās puses atzina, ka DRN sistēma ir efektīvs instruments vides aizsardzībai, tomēr nepieciešamas diskusijas par tā uzlabošanu, lai nodoklis vēl vairāk motivētu īstenot videi draudzīgus risinājumus.
Seminārus organizēja Mazās hidroenerģētikas asociācija (MHEA) sadarbībā ar Valsts vides dienestu (VVD) Valsts digitālās attīstības aģentūras Latvijas Vides aizsardzības fonda (LVAF) finansētā projekta “Vides prasību ievērošana mazo hidroelektrostaciju darbībā. Problemātika, iespējamie risinājumi”, reģ.nr. 1-08/102/2023) ietvaros.