Radiacija

4. marta naktī Valsts vides dienests saņēma informāciju no Ukrainas kontaktpunkta par apšaudi un ugunsgrēku Ukrainas Zaporožjes atomelektrostacijā. Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centrs (VVD RDC) nepārtraukti monitorē un analizē situāciju. Latvijai radiācijas drošības riski nav.

Apšaudes rezultātā nav bojāta radiācijas drošības nozīmīga infrastruktūra. Radiācijas monitoringa staciju dati no Ukrainas neuzrāda paaugstinātu radiācijas līmeni. Arī Latvijas radiācijas monitoringa stacijas neuzrāda paaugstinātu radiācijas līmeni.

VVD Radiācijas drošības centrs monitorē radiācijas drošības situāciju 24/7 režīmā.

Radiācijas līmeņa nepārtrauktu novērošanu Latvijā tiešsaistes (on-line) režīmā veic 20 stacionāras spektrometriskās monitoringa stacijas: Baldonē (2 stacijas), Balvos, Daugavpilī (2 stacijas), Demenē, Silenē, Medumos, Jūrmalā, Jelgavā, Liepājā, Madonā, Rēzeknē, Rucavā, Salacgrīvā, Salaspilī, Talsos, Valmierā, Rīga un Ventspilī.

Stacionārās spektrometriskās monitoringa stacijas nodrošina apkārtējās vides (fona) gamma starojuma dozas jaudas un spektru mērījumus. Mērījumi tiek veikti ar 10 minūšu intervālu. Dati par gamma starojuma dozas jaudu Latvijas teritorijā pieejami tabulā “Dati par gamma starojuma dozas jaudu Latvijas teritorijā”.  

Eiropas Komisijas platformā radiācijas monitoringa staciju dati pieejami: https://remap.jrc.ec.europa.eu/Simple.aspx

VVD RDC informatīvais materiāls par aizsardzības pasākumiem radiācijas avārijās: https://www.vvd.gov.lv/lv/media/8464/download

Joda profilakse nav “zāles pret radiāciju” un var nopietni apdraudēt veselību! Latvijā nav vajadzīgi joda profilakses pasākumi, jo no kaimiņvalstu atomelektrostacijām atrodamies attālumā (vairāk nekā 110 km), kurā saskaņā ar Starptautiskās atomenerģētikas aģentūras vadlīnijām nav jāpielieto joda profilakse atomelektrostaciju kodolavāriju gadījumā. Vairāk lasiet šeit! 

 

Tabulas apzīmējumu paskaidrojums:

Tabulas 1. kolonna – radiācijas monitoringa stacijas nosaukumi. Ņemot vērā, ka Daugavpilī izvietotas divas spektrometriskās monitoringa stacijas, kolonnā norādīta arī staciju atrašanās vieta –  Ūdensvada ielā  (Udensvada street)  un Raiņa ielā  (Raina street). Rīgā ir viena stacionāra spektrometriskā monitoringa stacija Rūpniecības ielā (Rupniecibas street) un otra mobilā monitoringa stacija, kas atrodas Rūpniecības ielā, tabulā apzīmēta ar AP. Baldonē arī atrodas divas monitoringa stacijas, viena atrodas Baldonē, „Pārupes”, otra atrodas Radioaktīvo atkritumu glabātavas „Radons” teritorijā.

Ūdens radiācijas monitoringa stacijas atrodas Krāslavas pilsētā (1.kolonnā –  Krāslava)  un ūdens stacijas “Daugava” pirmā pacēluma sūkņu stacijas teritorijā Ķekavas novadā (1.kolonnā – Rīga – Daugava) un mēra gamma starojuma dozas jaudu Daugavas ūdenī.

Tabulas 2. kolonna –  kārtējās diennakts  dozas jaudas vidējā vērtība.

Tabulas 3. kolonna – kārtējās diennakts dozas jaudas maksimālā vērtība.

Tabulas 4. kolonna – iepriekšējās diennakts dozas jaudas vidējā vērtība.

Tabulas 5. kolonna –  iepriekšējās diennakts dozas jaudas maksimālā vērtība.

Tabulas 6. kolonna – pēdējā veiktā dozas jaudas mērījuma vērtība.

Tabulas 7. kolonna – vidējā dozas jaudas vērtība par pēdējām 10 diennaktīm.

Tabulas 8. kolonna –  dozas jaudas mērvienība – nSv/h.