Jaunas prasības elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu pārrobežu sūtījumiem

No 2025. gada 1. janvāra elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu (EEIA) sūtījumiem tiek piemēroti jauni Eiropas Savienības (ES) noteikumi, kas paredz izmaiņas EEIA klasifikācijā.

EEIA klasifikāciju mainīja Bāzeles Konvencijas pušu konference savā piecpadsmitajā sanāksmē 2022. gada jūnijā (COP15, Lēmums BC-15/18). Šie grozījumi ir pieņemti, lai varētu stingrāk kontrolēt EEIA pārvadājumus starp valstīm un nodrošināt to apsaimniekošanu videi drošā veidā.

Pirms EEIA atkritumu pārrobežu sūtījumu veikšanas, Valsts vides dienests (VVD) aicina iepazīties ar jaunajām aktualitātēm to klasifikācijā un sūtījumiem piemērojamā kontroles procedūrā.

Jaunās EEIA klasifikācijas izmaiņas ir iekļautas Eiropas Savienības (ES) tiesību aktos ar divām deleģētām regulām (2024/3229 un 2024/3230), no kurām viena ir saistīta ar pašreizējo atkritumu pārvadājumu regulu (2006. gada 14. jūnija Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 1013/2006 par atkritumu sūtījumiem), bet otra ar jauno atkritumu pārvadājumu regulu (2024. gada 11. aprīļa Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2024/1157 par atkritumu sūtījumiem un ar ko groza Regulas (ES) Nr. 1257/2013 un (ES) 2020/1056 un atceļ Regulu (EK) Nr. 1013/2006).

Bāzeles Konvencijas II, VIII un IX pielikumā tika izdarīti šādi grozījumi:

  • II pielikums (atkritumi, kuriem nepieciešama īpaša pieeja: piemērojama iepriekšējas rakstiskas paziņošanas un piekrišanas procedūrā jeb paziņojums) - pievienots jauns ieraksts Y49, kas attiecas uz visiem EEIA, to sastāvdaļām un atkritumiem, kas radušies EEIA pārstrādē (piemēram, smalcināšanas frakcijas), izņemot tos EEIA, uz kuriem attiecas ieraksts A1181 (VIII pielikumā);
  • VIII pielikums (atkritumi, kas uzskatāmi par bīstamiem: piemērojama iepriekšējas rakstiskas paziņošanas un piekrišanas procedūrā jeb paziņojums) - pievienots jauns ieraksts A1181, kas attiecas uz bīstamiem EEIA, to sastāvdaļām un atkritumiem, kas radušies EEIA pārstrādē (piemēram, smalcināšanas frakcijas), un svītro esošo ierakstu A1180;
  • IX pielikums (atkritumi, kas nav uzskatāmi par bīstamiem: uz tiem neattiecas iepriekšējas rakstiskas paziņošanas un piekrišanas procedūrā jeb paziņojums) - svītro esošos EEIA ierakstus B1110 (Elektriskās un elektroniskās ierīces) un B4030 (Izlietoti vienreizlietojamie fotoaparāti ar baterijām, kuras nav norādītas A sarakstā).

Ar 2025. gada 1. janvāri tiek dzēsti arī šādi ESAO (Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija) ieraksti atkritumu eksportam no ES uz trešām valstīm un šādu atkritumu importam ES no trešām valstīm:

  • GC010 (Elektriskās iekārtas, kas sastāv tikai no metāliem un sakausējumiem);
  • GC020 (Elektroniskie lūžņi (piemēram, iespiedshēmas plates, elektroniskas sastāvdaļas, stieples u.tml.) un reģenerētas elektroniskas sastāvdaļas, kas derīgas parasto metālu un dārgmetālu reģenerācijai).

Procedūras EEIA sūtījumiem no 2025. gada 1. janvāra:

  1. ir ieviesti stingri noteikumi par bīstamo (A1181) un nebīstamo (Y49) EEIA sūtījumiem uz trešām valstīm, proti:
    1. sūtījumiem no ES uz ESAO valstīm tiek piemērota iepriekšējas rakstiskas paziņošanas un piekrišanas procedūra jeb paziņojums;
    2. sūtījumiem uz ES tiek piemērota iepriekšējas rakstiskas paziņošanas un piekrišanas procedūra jeb paziņojums;
    3. šādu EEIA sūtījumi uz valstīm, kas nav ESAO dalībvalstis, ir aizliegti.
  2. ES iekšējiem sūtījumiem:
    1. bīstamo EEIA sūtījumiem tiek piemērota iepriekšējas rakstiskas paziņošanas un piekrišanas procedūra jeb paziņojums;
    2. uz EEIA sūtījumiem, kas nav klasificējami kā bīstamie atkritumi un kas attiecīgajā gadījumā klasificēti ar ESAO ierakstu GC010 un GC020, līdz 2026. gada beigām attieksies vispārējās informācijas prasības (“zaļā” saraksta kontrole atbilstoši 18. pantam). Sākot ar 2027. gadu tiks piemērots Y49.