radiācijas drošība
r

Atbilstoši saņemtajai informācijai no Starptautiskās atomenerģijas aģentūras, Valsts vides dienests (VVD) informē, ka šī gada 13. martā tika pabeigti remontdarbi vienā no divām elektroapgādes līnijām, kas nodrošina ārējo elektroenerģijas piegādi Černobiļas atomelektrostacijai (AES). 14. martā tika plānots pilnā apjomā atjaunot elektrības pieslēgumu Ukrainas energoapgādes tīklam, tomēr Ukrainas Nacionālā elektroenerģijas kompānija "Ukrenergo" ziņo un Starptautiskā atomenerģijas aģentūra apstiprina informāciju par to, ka iebrucējiem izdevies atkārtoti bojāt elektroapgādes padevi.

Šobrīd elektroenerģijas piegādi nodrošina dīzeļdegvielas ģeneratori. Svarīgi atzīmēt, ka lietotās kodoldegvielas glabātuvē arī bez elektroapgādes iespējams nodrošināt pietiekamu dzesēšanu. Elektroapgādes pārtraukums nerada radiācijas drošības riskus Latvijā.

Starptautiskās atomenerģijas aģentūra 11. martā informēja, ka Zaporižjas AES kodolmateriālu uzraudzības sistēma (safeguards system) atjaunojusi darbību.

Rivnes, Hmeļnickas, Dienvidukrainas AES darbojas normālā režīmā. Radioloģiskie mērījumi reģionā ir normas robežās. Ukrainas teritorijā joprojām darbojas 8 no 15 valsts reaktoriem, tostarp divi Zaporižjā, trīs Rivnē, viens Hmeļnickā un divi Dienvidukrainā.

VVD uzrauga radiācijas monitoringa staciju mērījumus Latvijā, kā arī Ukrainā un citās tuvākajās valstīs, uz šo brīdi radiācijas līmenis nav paaugstināts. Vienlaikus nepārtraukti tiek monitorēta un saņemta informācija par vēja virziena atmosfēras plūsmām starp Latviju un Ukrainu.

Latvijas teritorijā esošās 20 monitoringa stacijas neuzrāda paaugstinātu radiācijas līmeni. Aktuālajiem radiācijas monitoringa datiem iespējams sekot līdzi šeit: (https://ims-web.vvd.gov.lv/measuring-overview/daily/dose-rate/table.html).

Atgādinām, ka 2022. gada 9. martā, plkst. 11:22 Černobiļas - Kijevas augstsprieguma līnijas bojājuma dēļ tika pārtraukta elektroapgāde bijušajai Černobiļas AES.