Ar sabiedrības iesaisti VVD turpina atklāt nelikumīgas būvniecības atkritumu uzglabāšanas vietas

Valsts vides dienests (VVD) pērn vairākkārt ir norādījis uz pieaugošo problēmu, kad būvniecības atkritumi tiek nelikumīgi apsaimniekoti un izgāzti vidē. Ar apzinīgu iedzīvotāju iesaisti nesenā laika periodā VVD tapuši zināmi vēl divi vidi piesārņojoši gadījumi. Ar būvgružiem uzbērta aplūstošā teritorija pie dīķa Ropažu novada Upesciemā, kā arī Cēsu novada Vaives pagastā, ar būvniecības atkritumiem uzbērts 50 m garš un 1,5 m augsts meža ceļa posms.

“Būvniecības atkritumu izmantošana bez atbilstošas apstrādes un pienācīgas sagatavošanas atkārtotai izmantošanai, ir viena no galvenajām problēmām. Ar nožēlu jāatzīst, ka vēl arvien ir daļa iedzīvotāju, kuri uzskata, ka būvniecības atkritumus izmantot teritoriju uzbēršanai ir norma. Starp šiem atkritumiem nereti atrodami tādi bīstamie atkritumi kā šīferis, plastmasas izstrādājumi un citi priekšmeti, kas nav apkārtējai videi labvēlīgi. Jāsaprot, ka tādā veidā ne tikai tiek radīta negatīva ietekme uz vidi, bet arī, uzberot aplūstošas teritorijas, var tikt apdraudēti blakus esošie īpašumi, palielinot to aplūšanas iespējas un radot zaudējumus,” stāsta VVD Lielrīgas reģionālās vides pārvaldes direktors Kalvis Avotiņš.

Upesciema dīķu Dienvidu daļā applūstošajā teritorijas pārbaudē tika atklāts, ka teritorijā ir ievesti būvniecības atkritumi un grunts, kas satur būvniecības atkritumu piemaisījumus (betona fragmentus, ķieģeļus, asfalta gabalus, plastmasu). Tika veikta prettiesiska atkritumu apglabāšana un teritorijas pacelšana, kā arī konstatētas pazīmes par patvaļīgu būvniecību. Teritorijā nav izsniegtas atļaujas šādu darbību veikšanai.

Līdzīga situācija atklāta kādā nekustamajā īpašumā Vaives pagastā, Cēsu novadā, kur nelegāli novietoti un uzglabāti būvniecības atkritumi, piemēram, betons, ķieģeļi, drupināts asfalts un citi materiāli. No atkritumiem izveidots laukums aptuveni 47 m² platībā, kā arī ceļa uzbērums mežā, apmēram 50 m garumā un 1,5 m augstumā, kas sastāvēja no būvju nojaukšanas atkritumiem, galvenokārt nesmalcināta betona un ķieģeļu. Pārbaudot būvniecības informācijas sistēmu, netika identificētas būvniecības lietas šī laukuma un ceļa izbūvei.

VVD atgādina - atkritumu savākšana, pārkraušana, šķirošana, uzglabāšana, reģenerācija vai apglabāšana ir atļauta tikai tam paredzētajās vietās.* Par abiem konstatētajiem pārkāpumiem VVD ir uzsācis administratīvā pārkāpuma procesus un zemes īpašniekiem tiks uzdots savākt izbērtos būvniecības atkritumus un veikt to atbilstošu apsaimniekošanu.

Patvaļīga būvniecības atkritumu uzglabāšana un apglabāšana vai pārvadāšana bez vides atļaujas ir administratīvi sodāms pārkāpums. Par atkritumu apsaimniekošanas noteikumu pārkāpšanu var piemērot naudas sodu atkritumu radītājam vai valdītājam - fiziskajai personai līdz 1000 eiro, bet juridiskajai personai līdz 2800 eiro.

Būvniecības atkritumi ir atkritumi, kas rodas būvdarbos un būvju nojaukšanas procesā. Tos nodod apsaimniekotajām, kurš ir saņēmis atbilstošu atkritumu apsaimniekošanas vai piesārņojošas darbības atļauju. Informācija par komersantiem, kuri ir VVD saņēmuši attiecīgās atļaujas atrodama: VVD | Atļauju un licenču meklētājs.

VVD izsaka pateicību tiem iedzīvotājiem, kuri aktīvi ziņo par iespējamajiem pārkāpumiem un iesaistās vides noziegumu atklāšanā, zvanot uz Vides SOS tālruni + 371 26338800 vai izmantojot mobilo aplikāciju Vides SOS.

*Atbilstoši Atkritumu apsaimniekošanas likumam.