seminars_RDC

No 1. līdz 2. jūnijam, divu dienu garumā, norisinājās ikgadējais Baltijas valstu regulatoru radiācijas drošībā seminārs. Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centrs (VVD RDC) uzņēma Lietuvas un Igaunijas nacionālo regulatoru radiācijas drošībā un kodoldrošībā pārstāvjus, lai apspriestu būtiskākās problēmas un veicinātu pārrobežu sadarbību.

Seminārā VVD RDC dalījās ar pieredzi radiācijas drošības ekspertu un medicīnas fizikas ekspertu sertifikācijā. Lietuvas un Igaunijas atbildīgo iestāžu pārstāvji apstiprināja, ka ekspertu sertifikācijā saskaras ar līdzīgiem izaicinājumiem kā Latvijā – ekspertu pieredzes izvērtēšana, kā arī radiācijas drošības eksperta un medicīnas fizikas eksperta atšķirīgo lomu izskaidrošana. Arī Baltijas valstīm būtu iespējams nākotnē izvērtēt ekspertu savstarpēju atzīšanu starp valstīm, vienlaikus jāņem vērā, ka ekspertam nepieciešamas valodas zināšanas, lai komunicētu.

Semināra laikā visas valstis dalījās pieredzē par komunikāciju ar sabiedrību, masu medijiem un atbildīgajām institūcijām, reaģējot uz radiācijas drošības un kodoldrošības notikumiem Ukrainā pēc Krievijas Federācijas karaspēka iebrukuma 24.februārī – attiecībā uz radioloģiskās avārijas iespējamo situāciju Čornobiļas un Žaporižjas atomelektrostacijā (turpmāk - AES), Harkivas pētnieciskajā neitronu avotu kodoliekārtā, apšaudēm radioaktīvo atkritumu glabātuvēs un AES izlietotās kodoldegvielas krātuvēs. Savstarpēji tika apspriesta komunikācija, pieļautās kļūdas, pieredzētie izaicinājumi un ieskicēti optimālie risinājumi. Lietuvas pārstāvji dalījās ar iespējamā piesārņojuma izplatības prognozēšanas pieredzi, ja notiktu kodolavārija  Ukrainas AES.

Igaunijas pārstāvji iepazīstināja ar strukturālajām izmaiņām Igaunijas Vides pārvaldē, kurā iekļautas ar radiācijas drošību saistītās nodaļas – Radiācijas drošības birojs, Radiācijas monitoringa birojs un Uzraudzības departaments.

Lietuvas regulatora pārstāvji dalījās ar savu pieredzi par darbinieku iekšējo apstarojuma dozu noteikšanu, tai skaitā kodolmedicīnas jomā un Ignalinas atomelektrostacijas demontāžā strādājošajiem.

Papildus semināra ietvaros notika arī praktiskās iekārtu demonstrācijas no dažādu Lietuvas un Čehijas kompāniju pārstāvju puses, iepazīstinot ar tehniskajiem risinājumiem dronu pielietošanā jonizējošā starojuma avota lokalizācijai un teritorijas radioloģiskās situācijas kartēšanai, automātiskās vides monitoringa staciju tīkla risinājumiem, virsmas nosmērētības un kontroles iekārtām un personāliem radiometriem.

Seminārā piedalījās 32 dalībnieki no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Seminārs deva labu ieskatu Latvijas, Lietuvas un Igaunijas regulatoru darbā, risinot 2022.gadā aktuālos jautājumus.

Seminārs tika organizēts Latvijas vides aizsardzības fonda projekta “Starptautiskā sadarbība labākai vides pārvaldībai” (Reģ.Nr.1-08/22/2022) ietvaros.

Logo